Zagadka Człowieka z Somerton

Wśród niewyjaśnionych zagadek kryminalnych, jedna wyróżnia się szczególnie. To tajemnica Człowieka z Somerton, nierozpoznanego mężczyzny, którego ciało zostało znalezione na plaży w Adelaide w Australii w 1948 roku. Mimo licznych badań i śledztw, jego tożsamość oraz okoliczności śmierci pozostają niewyjaśnione.

Odkrycie ciała

1 grudnia 1948 roku na plaży Somerton w Adelaide spacerowicz znalazł ciało mężczyzny. Miał on na sobie elegancki garnitur, ale brakowało mu etykiet w ubraniach, portfela, dokumentów tożsamości czy jakichkolwiek innych przedmiotów, które mogłyby pomóc w jego identyfikacji. W kieszeni znaleziono jedynie paczkę papierosów.

Tajemnicza notatka

Jednym z najbardziej intrygujących aspektów tej sprawy była tajemnicza notatka znaleziona w ukrytej kieszeni spodni mężczyzny. Na małym kawałku papieru widniały słowa „Tamam Shud”, co w tłumaczeniu z perskiego oznacza „To koniec” lub „Zakończone”. Okazało się, że są to ostatnie słowa z perskiego zbioru wierszy „Rubajat” Omara Khajjama.

Książka i kod

Kilka miesięcy później w samochodzie zaparkowanym niedaleko miejsca znalezienia ciała odkryto egzemplarz „Rubajatu”. Na ostatniej stronie książki brakowało fragmentu, z którego wycięto słowa „Tamam Shud”. W książce znaleziono również zagadkowy kod oraz telefon do kobiety, która twierdziła, że nie zna mężczyzny, ale przyznała, że dostała od niego egzemplarz „Rubajatu” przed jego śmiercią.

Teorie i spekulacje

Wokół śmierci Człowieka z Somerton narosło wiele teorii. Niektórzy sugerują, że mógł być szpiegiem w okresie zimnej wojny, co tłumaczyłoby brak dokumentów i tajemniczy kod. Inni uważają, że mógł to być nieszczęśliwy romans lub samobójstwo. Mimo licznych badań, żadna z teorii nie została potwierdzona.

Współczesne badania

Sprawa Człowieka z Somerton pozostaje jednym z najbardziej niewyjaśnionych przypadków w historii Australii. Współczesne technologie, takie jak analiza DNA, dają nadzieję na rozwiązanie tej zagadki. W 2019 roku rząd Australii Południowej zgodził się na ekshumację ciała w celu przeprowadzenia nowych badań.

Podsumowanie

Tajemnica Człowieka z Somerton to fascynująca opowieść pełna intryg, tajemniczych wskazówek i niewyjaśnionych pytań. Choć minęło ponad 70 lat od odkrycia ciała, zainteresowanie tą sprawą nie słabnie. Nowe badania i technologie mogą kiedyś dostarczyć odpowiedzi na pytanie, kim był Człowiek z Somerton i co stało się przyczyną jego śmierci.

Check Also

Biorezonans odpowiedzią na wiele pytań!

Biorezonans to metoda leczenia i diagnostyki, która zyskała popularność wśród zwolenników medycyny alternatywnej, choć pozostaje …