Zagadka Mary Celeste: Co stało się z załogą opuszczonego statku?

Mary Celeste to jedna z najbardziej tajemniczych i fascynujących zagadek morskich w historii żeglugi. Opuszczony statek, znaleziony dryfujący na Atlantyku w 1872 roku, stał się przedmiotem licznych spekulacji i teorii. Co tak naprawdę stało się z jego załogą?

Historia Mary Celeste

Mary Celeste wypłynęła z Nowego Jorku 7 listopada 1872 roku, zmierzając na Wyspy Azorskie z ładunkiem denaturatu. Na pokładzie znajdowało się dziesięć osób: kapitan Benjamin Briggs, jego żona, córka oraz siedmiu członków załogi.

5 grudnia tego samego roku brytyjski statek Dei Gratia natknął się na Mary Celeste dryfujący na Atlantyku. Na pokładzie nie było ani śladu załogi. Jedzenie było przygotowane, a wszystkie osobiste przedmioty pozostały nietknięte. Jednak dziewięć beczek denaturatu z ładunku zniknęło, a jedna z łodzi ratunkowych była nieobecna.

Teorie dotyczące zaginięcia załogi

Od momentu odkrycia opuszczonego statku pojawiło się wiele teorii na temat tego, co mogło się stać z załogą Mary Celeste:

  1. Bunt na pokładzie: Niektórzy sugerowali, że doszło do buntu i załoga została zabita lub porzucona przez buntowników.
  2. Atak piratów: Inna teoria mówiła o ataku piratów, którzy porwali załogę w nadziei na okup.
  3. Naturalne katastrofy: Spekulowano, że załoga mogła opuścić statek w obawie przed wybuchem parowymi beczkami denaturatu lub w wyniku trzęsienia ziemi podmorskiego.
  4. Zjawiska paranormalne: Niektórzy wierzyli, że załoga została porwana przez duchy lub obce cywilizacje.

Badania i odkrycia

W ciągu lat wielu badaczy próbowało rozwikłać tajemnicę Mary Celeste. Jednak żadna z teorii nie została potwierdzona i zagadka pozostaje niewyjaśniona. W 2001 roku dokument BBC przedstawił teorię, że załoga mogła opuścić statek w wyniku wybuchu parowymi beczkami denaturatu, ale nie ma na to jednoznacznych dowodów.

Podsumowanie

Zagadka Mary Celeste to jedna z najbardziej intrygujących niewyjaśnionych tajemnic w historii żeglugi. Co tak naprawdę stało się z załogą tego statku? Możliwe, że nigdy nie poznamy prawdy. Jedno jest pewne: historia Mary Celeste będzie fascynować kolejne pokolenia i pozostanie symbolem niewyjaśnionych tajemnic morza.

Check Also

Zbrodnia w Orient Expressie: Czy fikcyjna opowieść Agathy Christie miała prawdziwe podłoże?

„Zbrodnia w Orient Expressie” to jedna z najbardziej znanych powieści kryminalnych Agathy Christie, której akcja …